info@ersaray.com.tr 0224 342 46 80 Adres: Otosansit 104. Sk. No:13

Endüstriyel Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme işlemlerinin profesyonel bir süreç olmasından hareketle farklı çalışma alanları için ayrı ayrı endüstriyel yangın söndürme sistemleri dizayn edilmektedir. Her bir sektörün ihtiyaçları, çalışma yöntemleri, çalışma alanları ve çalıştıkları maddeler farklı olduğu için yangın söndürme sistemleri planlanırken mevcut ihtiyaç analizi uzman ekipler tarafından yapılmalıdır.

Ülkemizde göz önünde bulunan ve yangın tehlikesi yüksek olan sanayi ve enerji sektörleri başta olmak üzere, yangında can ve mal kaybı yaşanabilecek ticaret, ulaşım, bilim, sanat, askeri ve eğitim alanları da endüstriyel yangın söndürme sistemlerine dahil edilmelidir.

 

 

Sanayi sektöründe çalışılan yanıcı, yakıcı ve parlayıcı maddeler yangın söndürme sistemlerini en fazla zorlayan maddelerdir. Daha çok aktif söndürme sistemlerinin devrede olması gereken endüstriyel çalışma alanlarına benzer diğer bir yapı da enerji sektörüdür. Enerji sektöründe çalışılan petrol, doğalgaz ve türevleri yangınla mücadelede dikkatli olunması gereken v yangı söndürme sistemlerinin özenle seçilmesi gereken alanlardır. Profesyonel kadrolarla kalite standartlarına yüzde 100 uygun olarak tasarlanan endüstriyel yangın söndürme sistemleri, yine aynı profesyonel ekip tarafından etüt çalışmaları yapılarak monte edilmektedir.

Sektöre özgü yangın söndürme ajanlarının seçimi, otomatik ve manüel çalışma tipinin belirlenmesi, hidrolik hesaplamalar, sprinkler sayısı gibi ihtiyaçlar matematiksel hesaplamaların dahil olduğu çalışmalarla belirlenmektedir.

Yangın senaryoları askeri, eğitim, sanat, bilim, ulaşım ve ticaret sektörleri için farklı şekilde uyarlanıp, simülasyon vasıtası ile yangına müdahalenin nasıl olması gerektiği gibi hesaplamalar yapılarak entegre edilmektedir. Endüstriyel yangın söndürme sistemleri, sektöre özgü yangın algılama ve ihbar sistemleri de döşenmektedir. Örneğin sanat galerileri için uygun görülen algılama ve ihbar sistemleriyle uyum içinde monte edilmesi gereken mikro söndürme sistemlerindeki amaç, hem izleyiciler için göz estetiğini bozmamak hem de sanat eserlerinin veya tarihi eserlerin mozaiğini bozmamak olmaktadır.

Minimax Minifog Pres Söndürme Sistemleri, parafin, odun talaşı gibi maddelerle çalışan sektörlerde sürtünme veya aşırı ısınma ile oluşan yangınlara, su sisi oluşturarak müdahale etmekte, böylece maddi kayıpların da önüne geçmektedir.

Grecon Spark Söndürme Sistemleri ise üretim makinelerinin çalışması sırasında ortaya çıkan kıvılcımların oluşturduğu yangınlara nozullar ile müdahale eder ve yangın büyümeden algılanıp söndürülür.

TSE standartlarında hangi yangın söndürme sisteminin veya algılama-ihbar sistemlerinin, nasıl üretileceği, hangi kalite standartlarına uyması gerektiği, ilgili kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu konudaki en önemli yönetmelik “Binaların Yangından Korunmasına Ait Yönetmelik” tir. 

Ücretsiz Keşif

Ücretsiz keşif hizmetinden faydalanmak için bize ulaşın

0541 235 16 16

0 (224) 342 46 80

info@ersaray.com.tr
Otosansit Büyük Oto Tic. Merkezi
104. Sokak No: 13 Yıldırım/BURSA